Okinamaro, hodowla Akit

Historia rasy Akita Inu

Rasa powstała poprzez skrzyżowanie 2 gatunków, psów dingo ze szpiclami Japońskimi, a historia rasy sięga aż 5000 lat. Akita Inu towarzyszyła Japońskim samurajom. Początkowym przeznaczeniem psów było polowanie na większe zwierzęta. Z biegiem stuleci, rasa została doceniona. Początkowo posiadanie Akity Inu było przywilejem z którego mogli korzystać jedynie Szogunowie oraz Japońscy dostojnicy. Z czasem Akita rozpowszechniła się na tyle, że w XX wieku została ogłoszona narodowym psem Japonii, gdzie po dziś dzień jest jedną z najbardziej popularnych ras w tamtych regionach. Posiadanie Akity nadal jest przywilejem. Wokół tych psów krążą legendy oraz wierzenia a osoby których nie stać na prawdziwy okaz kupują drewniane figurki przedstawiające ów psa. Wedłóg Japońskich wierzeń Akita jest symbolem ochrony rodziny oraz zdrowego rozwoju.

Jednak Akita nie zawsze była wykorzystywana do polowań i jako pies domowy. Historia dowodzi, że Akity były wykorzystywane w walkach psów, notabenę bardzo popularnych W XI wieku. W obronie psów stanął Japoński cesarz, który kategorycznie zabronił wykorzystywania tych psów w celach urządzania walk - i tak się stało.

Na dobre, w pełni chroniona Akita Inu zadomowiła się w Japonii na początku XX wieku. Ekspansja Akit na cały świat nastąpiła po II Wojnie Światowej a do Polski zawitała dopiero w latach 90' ubiegłego stulecia. Na chwilę obecną popularność rasy zarówno w Polsce jak i na świecie rośnie, pomimo to jest to cały czas mało znana rasa, którą trzeba dobrze zrozumieć.

Styczeń 2017


Pytania?

Zapraszamy do kontaktu 793 737 207
Jak wiadomo, Akita nie jest rasą odpowiednią dla każdego, dlatego jeżeli masz wątpliwości pamiętaj że zawsze chętnie odpowiemy na Twoje pytania. Bo Akita to nasza pasja :)